Glosy 22.týden

4. 06. 2008 9:42:20
Pražští divadelníci byli neklidní a demonstrovali, občané podepisovali masově petici a ani zbla netušili, oč se jedná. Zářný příklad demokracie. Že divadlo či výtvarné umění nevznikají jako když "Baťa seká cvičky" ví snad každý. Ale stejné to je například v managementu, advokacii či vědě.
To však neznamená, že by z tohoto důvodu měli mít ti, kteří toto povolání vykonávají, automaticky nárok na jakékoliv dotace. V případě, že se jim v branži nebude dařit, nezbude jim zkrátka nic jiného, než se poohlédnout po něčem jiném. A není důvod, proč by herci měli být výjimkou. Pokud se někdo věnuje činnosti, která představuje ekonomickou nevýhodu a vytváří tím něco, co obohacuje jiné, zasluhuje uznání. Je ovšem pošetilé chtít po ostatních, aby jim to zadotovali se svého. Mimochodem, asi nejlepší definici grantové politiky vyslovil sir Humphrey v seriálu "Jistě, pane ministře": "Pane ministře, granty dáváme na to, na co lidé nechodí a dle našeho názoru by chodit měli. Protože to, na co chodí, se zaplatí samo."

Odboráři se chystají demonstrovat, aby tak jejich špičky, propojené s ČSSD ukázaly vládě tvrdou dělnickou pěst. Reálný důvod naprosto chybí, ale krajské volby jsou holt na krku! Co budou stejní odboráři dělat, až nastane recese a díky jejich blokádě reforem narostou řady živořících? Kdepak asi budou Křečkové a Štěchové? Na ulici nebo v bavlnce? A co na to říká ten, kdo kratochvíle odborářů zaplatí (živnostník): "Myslíte si, že někdy vyjdeme do ulic před hlavní sídlo odborů my, drobní živnostníci, majitelé středních a velkých firem, manažeři, abychom nahlas řekli, že už máme dost těch jejich socialistických manýrů a výplodů? Ne nevyjdem, protože na rozdíl od těch uřvaných odborářů je naše práce vázána pevnými smluvními vztahy a za naše řvaní bychom dostali tak maximálně penále. My se totiž musíme starat, abychom těm uřvaným tlučhubům a jejich bosům donesli práci až pod nos a nejlépe na zlatém podnosu. A ani tím se jim nezavděčíme, protože takoví jako Štěch, Rath, Paroubek a jim podobní jim slíbí, že když je zvolí, oni jim zařídí dokonalý blahobyt a i to , že jejich lejno bude ze zlata. Má životní zkušenost mi napovídá, že oni by jim i to uvěřili".

“Jsem rád, že Ústavní soud nehodlá být politickým arbitrem po prohraném hlasování v obou parlamentních komorách. To, že stížnost odpůrců regulačních poplatků u lékaře hodnotil Ústavní soud jen ve vztahu k ústavě, je jistě dobrý signál,” konstatoval předseda Senátu po skončení jednání ÚS. Přemysl Sobotka k zamítnutí zrušit regulační poplatky dále řekl: “Regulace a podmínky jsou nyní kvalifikovaně vyhodnocené Ústavním soudem. Poplatky ve zdravotnictví pokračují, což vidím jako dobrý reformní impuls, který umožňuje kvalitnější péči o skutečně vážně nemocné pacienty. Teď to již je jen a jen na vztahu pacient – lékař.”

Poplatky u lékaře jsou populisticky nejzneužívanějším tématem doby, přičemž média jej zneužívají stejnou měrou jako levicoví politici a celá reforma je opředena účelovými mýty. Konečně se ozvali ti, jichž se poplatky týkají nejvíce: pracovníci ve zdravotnictví v čele s lékaři. Představitelé pěti sdružení lékařů, která zastupují celkem 17 000 doktorů v Česku, se obrátili na šéfy parlamentních stran kvůli poplatkům ve zdravotnictví. Nesouhlasí s návrhy na jejich rušení. Podle nich placení funguje. Lékaři to uvedli v otevřeném dopise předsedům ODS, KDU-ČSL, Strany zelených, ČSSD a KSČM. "Díky regulačním poplatkům chodí do ordinací pacienti, kteří pomoc skutečně potřebují. Máme víc času se jim věnovat a téměř se nestává, že by někdo odmítl poplatek uhradit nebo si stěžoval," uvedli lékaři. Nejvíce kvalitních informací lze získat na stránkách hnutí LÉKAŘI PRO REFORMU: www.lekariproreformu.cz

ČSSD bude držet štafetovou hladovku! Nic hloupějšího už snad nemohli v Lidovém domě vymyslet. Byla to právě vláda ČSSD, která rozhovory o radaru zahájila a nyní na protest proti výstavbě radarové základny se připojí k hladovějícím odpůrcům. Myslím, že Paroubkovi, Jandákovi a ostatním "břichopáskům" den žaludečního klidu prospěje, pokud se v tichém koutku domova tajně nenaperou. Napadá mne, že my zastánci radaru, bychom měli udělat pravý opak a vyhlásit týden hostin a povoleného obžerství jako oslavu dalšího kroku k pevnějšího ukotvení do západních struktur a navrhuji protestovat pečenou husičkou přímo před místem, kde populisti hladoví.

Nemohu a nemohu si vzpomenout, že bych někdy soudruha Rychetského a další členy Ústavního soudu volil. Přesto rozhodují o zákonech a dalších věcech, které se mně zatraceně týkají, měrou přímo zákonodárnou. Není nejvyšší čas něco změnit?

Ministr Cyril Svoboda se soudí o pražský činžák, který bezdětná majitelka odkázala v roce 2004 charitě, ale podle ministra Svobody jej původně v závěti za jeho notářské služby odkázala jemu... Dalo by se říct, že když jde o prachy, chovají se lidovci jako lidovci...

Autor: Vladimír Kordač | středa 4.6.2008 9:42 | karma článku: 12.28 | přečteno: 834x


Další články blogera

Vladimír Kordač

Vláda jedné strany? ANO!

Jeden se až diví, jak velké množství stran, se do tak prťavé země vejde. Podle údajů ministerstva vnitra je v Česku registrováno 366 (!) politických stran a hnutí (viz ZDE).

25.1.2018 v 0:13 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 280 | Diskuse

Vladimír Kordač

Stojím za Mirkem!

Takřka týden před volbou hlavy státu atmosféra houstne a kdekdo se vyjadřuje pro někoho či proti někomu. Tak tedy abych nezůstal stranou, dopustím se i já odůvodnění svých preferencí.

4.1.2018 v 13:39 | Karma článku: 23.28 | Přečteno: 800 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Kateřina Lhotská

Týden v kostce - Německo na scestí

Kam směřuje náš nejvýznamnější soused? Neopakuje tolerováním jedněch radikálů ve jménu potírání těch druhých stejnou chybu jako ve 20. a 30. letech minulého století? A šlape ODS na paty ANO?

20.10.2018 v 18:00 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 80 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Co s imigranty, které nikdo nechce?

Dnes se již nejedná ani tak o imigranty, vezmeme-li v potaz desítky milionů uprchlíků , kteří opustili svou rodnou vlast, nýbrž za posledních deset let se spíš začíná jednat o stěhování národů. Není to nic nového.

20.10.2018 v 16:05 | Karma článku: 29.36 | Přečteno: 509 | Diskuse

Jan Dvořák

Trojprimátor - ideální řešení pro Prahu. Těžko vybrat mezi Pospíšilem, Čižinským a Hřibem

V panímámě Praze na rozdíl od akčního Brna vládne po volbách pohoda. Statistický úřad ještě ani nevyhlásil výsledky, a už se spontánně zformovala skutečně demokratická koalice, kde proto ódeeska ani babišovci nemají co pohledávat.

20.10.2018 v 10:01 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 387 | Diskuse

Ivan Přikryl

Altner, zase Altner.

V médiích se znovu skloňuje kauza Altner versus ČSSD. "Velkorysé" nabídky dědiců jsou spíš ultimátem ale bez reálné síly. ČSSD jak známo není v pohodě. Ale přijímat radikální závěry považuji za nesprávný postup.

20.10.2018 v 9:45 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 738 | Diskuse

Roman Roun

Vedení KSČM překročilo hranici morálního úpadku

Na páteční tiskové konferenci Komunistické strany Čech a Moravy zaznělo z úst předsedy strany Vojtěcha Filipa, že platforma odpůrců politiky vedení KSČM Restart, porušuje stanovy strany a zároveň stranu poškozuje.

20.10.2018 v 3:40 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 621 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 664
Jsem uchváceným pozorovatelem a obdivovatelem života ve všech jeho podivnostech, celé jeho palety barev a škále chutí. Pokud mne něco zaujme, snažím se o to podělit s jinými. Mé krédo: Invita invidia!
Najdete na iDNES.cz