Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za kamennou zdí

8. 08. 2007 9:55:20
Přivábeni cedulí a hledaje místo posledního odpočinku Fráni Šrámka, zašli jsme na hřbitov, místo vzpomínání, smutku i klidu a smíření. Tíseň dočasnosti našeho bytí spadne na člověka vnímavého v tomto prostředí věčného spánku a uvědomí si, jak pošetilé je pachtění člověčenstva za světskými důležitostmi. Zde se vytrácí velikost a naštěstí i malost našich dní. To co je dnes radostí, strastí, těžkostí i slastí v nicotnost se obrátí.

Četli jsme na krásných, leštěných a jistě i drahých náhrobcích pyšné a oslavné nápisy: zde spočívá městský rada.., stavitel.., majitel.., důležitý měšťan..... Marná sláva, dnes jsou na tom stejně jako chrabrý voják či nuzný žebrák v bezejmenném hrobě kdesi v hlíně. Ty pomníky se nestaví kvůli těm, kteří jej nyní obývají, ale kvůli těm, kteří zůstávají a chtějí si připomenout někoho určitého, jeho činy, zásluhy a nebo se jen chtějí vytáhnout před ostatními, že mají na to, aby si mohli dovolit mramorový pomník jako ztělesnění své důležitosti. A tak žulové kvádry vypovídají vše, co o svém staviteli vědí. Vypovídají o velikosti ducha, velikosti konta i velikosti citu.

Člověk unášený tempem času, topící se ve víru starostí, zalykající se stresem z toho, co zase nestihl, zapomíná na tu jistotu, že všechno skončí skonem a nestihnuté zůstane nedokončeno. Nicméně je dobře, že něco zůstane nedokončeno, protože to znamená, že dotyčný cosi dělal. Život není něco co lze dokončit, jinak by se nedal žít. To by bylo čekání na konec. Nejde říct: tak, teď mám vše hotovo a může se umírat. Nikoli. Čím víc toho má člověk rozpracovaného a rozdělaného, tím víc je jeho život naplněn a tím víc všem chybí po svém odchodu. Litujeme nedokončeného. Říkáme si: co obrazů mohl nebožtík namalovat, filmů natočit, hudby složit, myšlenek sdělit......Smrt je vždy větší pohromou pro ty, kteří zůstali než pro ty, kteří je opustili. Smrt není zlo, je jen definitivním cílem pozemské cesty. V cíli má být odměna, občerstvení nebo někdo, kdo na poutníka čeká. O cíli cesty životem visí spousta otazníků: čeká nás něco? Nebo někdo? Odměna? Trest? Prázdnota? Vědomí či nevědomí? Laskavé světlo či bezútěšná tma? Kdo ví...

Možná, že nevědomost je to, co nás děsí. Tak, jako jsou nevěřící lidé pověrčiví, stejně jsou nevěřící zděšeni z umírání. Stejně jsou od strachu ze smrti obrněni věřící v Boha i od pověrčivých zvyků. Kdo si je jist, že vše řídí Prozřetelnost, nebude plivat před černou kočkou. Nevěřící se smějí věřícím a chovají se legračněji. I to přinášejí paradoxy života.

No, po tom všem, co jsem si z toho krchova přinesl mi plyne jediný závěr: kéž budu těm, které tu nechám po smrti, chybět až k pláči a kéž budu těmi, kteří mne čekají na druhém břehu, vítán úsměvem.

Autor: Vladimír Kordač | středa 8.8.2007 9:55 | karma článku: 3.67 | přečteno: 468x

Další články blogera

Vladimír Kordač

Stojím za Mirkem!

Takřka týden před volbou hlavy státu atmosféra houstne a kdekdo se vyjadřuje pro někoho či proti někomu. Tak tedy abych nezůstal stranou, dopustím se i já odůvodnění svých preferencí.

4.1.2018 v 13:39 | Karma článku: 23.27 | Přečteno: 782 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Volit či nevolit?

Ať otevřu jakýkoliv deník či časopis nebo zapnu televizi, mám pocit, že nebýt prezidentských voleb, asi by nebylo o čem psát a mluvit. Nejde ani tak o informace, ale o ten obsah, o způsob a v neposlední řadě i o obsah slov...

22.1.2018 v 20:20 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 260 | Diskuse

Miriam Prokešová

Volte změnu. Volte slušnost, v té je síla. Džentlmenství proti barbarství.

Černobílé vidění světa. Fakta a argumenty pro a proti Zemanovi, fakta a argumenty pro a proti Drahošovi. Vlk bez roucha a vlk v rouše beránčím (?)

22.1.2018 v 18:33 | Karma článku: 15.97 | Přečteno: 437 | Diskuse

Libuse Palkova

Krabice od vína bez vína

Každou chvíli tu máme nějakou politickou korupční kauzu: kdysi to byl Grossův tajemný strýček a jeho nevratná půjčka na luxusní byt, pak pět na stole v českých, Rathova krabice od vína, teď zase Čapí hnízdo. Zkrátka se tu nenudíme

22.1.2018 v 16:08 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 455 | Diskuse

Martina Studzinská

Co může pomoci tomu, aby k sobě měli lidi blíž

Měli bychom se toho o sobě navzájem víc dozvědět. Víc spolu mluvit. Být zkrátka družnější, abychom se lépe navzájem pochopili.

22.1.2018 v 14:47 | Karma článku: 8.53 | Přečteno: 151 | Diskuse

Marcel Matušák

Požár hotelu v Praze a otazníky!

Každí ztráta života je velmi smutná. Zvlášť, pokud je zaviněna nejasnými okolnostmi. Požár hotelu v Praze. Zjištění příčiny je velmi důležité. Ale je to všechno? Zdaleka NE!!!

22.1.2018 v 12:16 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 1209 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 694
Jsem uchváceným pozorovatelem a obdivovatelem života ve všech jeho podivnostech, celé jeho palety barev a škále chutí. Pokud mne něco zaujme, snažím se o to podělit s jinými. Mé krédo: Invita invidia!




Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.